Najczęstsze problemy z bramami garażowymi i jak sobie z nimi radzić?

Bramy garażowe są jednym z nieodłącznych elementów naszego domu. Odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa, zwiększeniu komfortu użytkowania, czy poprawie estetyki budynku. Niestety są one tylko mechanizmami, które z czasem mogą ulec awariom. W tym artykule omówimy najczęstsze usterki w bramach garażowych oraz podpowiemy, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Co zrobić, gdy brama garażowa się zacina?

Zacinanie się bramy może wynikać z wielu różnych przyczyn m. in.:

  • zanieczyszczeń znajdujących się w prowadnicach, rolkach czy uszczelkach,
  • niewłaściwego nasmarowania elementów jezdnych bramy,
  • uszkodzonych elementów mechanicznych,
  • problemów z automatyką.

W przypadku gdy brama zacina się należy wyczyścić elementy ruchome, a następnie odpowiednim preparatem dokładnie nasmarować mechanizmy. Jeżeli problem nie ustąpi, warto przyjrzeć się rolkom oraz sprężynom, czy nie uległy zużyciu. Zepsute elementy trzeba wymienić, co powinno zostać wykonane przez specjalistę w celu zachowania bezpieczeństwa i zapewnienia prawidłowego użytkowania. 

Jakie są przyczyny hałasu podczas otwierania bramy garażowej?

Przyczyny hałasu, podczas otwierania bramy mogą być tożsame z wymienionymi wyżej przyczynami zacinania się bramy, a dodatkowo obejmują:

  • nieprawidłową regulację sprężyn,
  • obluzowane śruby i nakrętki.

W celu minimalizacji hałasu warto regularnie smarować elementy mechaniczne odpowiednim środkiem. Jeśli smarowanie nie pomaga, warto skontaktować się z serwisem, ponieważ hałas może świadczyć o poważnych uszkodzeniach niebezpiecznych do samodzielnej naprawy. 

Dlaczego brama garażowa nie reaguje na pilota?

Brak reakcji bramy na sygnał wysłany z pilota jest jednym z najczęstszych problemów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie mamy problemów z zasilaniem. Jeżeli upewniliśmy się, że brama ma dostęp do prądu, kolejnym krokiem jest sprawdzenie baterii w pilocie, ponieważ mogła się rozładować. Innymi przyczynami są: uszkodzenie pilota, problemy z odbiornikiem bramowym, zakłócenia sygnału radiowego czy uszkodzenia instalacji elektrycznej.

Jak rozpoznać, że napęd do bramy wymaga naprawy?

Napęd jest sercem automatyki bramowej i to od niego zależy sposób i kultura pracy bramy. W momencie, gdy przestał on reagować na polecenia wysyłane z pilota (pomimo jego sprawności), a dodatkowo towarzyszą temu nietypowe odgłosy jak tarcia czy buczenie może świadczyć to o jego uszkodzeniu. Innymi objawami mogą być: nierówna praca bramy, częściowe otwieranie się lub niecałkowite zamykanie płaszcza, czy problemy z działaniem zabezpieczeń. W takich sytuacjach nie warto zwlekać i najlepiej jak najszybciej skontaktować się z wyspecjalizowanym serwisem w celu uniknięcia poważnych uszkodzeń. 

Czy warto samodzielnie naprawiać bramę garażową, czy lepiej wezwać specjalistę?

Zależy to od stopnia skomplikowania usterki oraz posiadanych przez nas umiejętności. Jeśli dysponujemy podstawową wiedzą to w przypadku drobnych czynności, takich jak wymiana baterii w pilocie czy smarowanie elementów, można próbować działać samodzielnie. W przypadku gdy usterka jest poważniejsza i dotyczy wymiany sprężyn bądź naprawy napędu, lepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistę. Głównym powodem jest nasze bezpieczeństwo. Sprężyna waży setki kilogramów i czasem jeden nieodpowiedni ruch może doprowadzić do jej niekontrolowanego zerwania. Ponadto napędy bramowe działają pod wysokim napięciem oraz dysponują bardzo dużą siłą. Profesjonalni serwisanci mają odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby przeprowadzić naprawę szybko oraz bezpiecznie.

Podsumowując:

Usterki bram garażowych są czymś powszechnym i jeżeli dysponujemy odpowiednią wiedzą, to część z nich z pewnością możemy rozwiązać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że decydując się na pomoc specjalisty, często niwelujemy ryzyko kosztownego pogłębienia problemu oraz wykluczamy możliwość własnych kontuzji. Pamiętajmy, że regularne przeglądy i konserwacja to klucz do długiej i bezproblemowej eksploatacji bramy, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo domowników.