Automatyka do bram

Idealne dobranie bramy względem potrzeb użytkowych danego obiektu, mimo iż jest niesamowicie ważne, stanowi jedynie połowę sukcesu. Drugą połową jest wybranie odpowiedniego automatu, który zapewni jej płynną i bezawaryjną pracę. Podczas jego wyboru należy uwzględnić wiele czynników, jednak przede wszystkim rodzaj bramy, a także miejsce montażu. Z tego powodu automatykę rozdziela się na dwie główne kategorie – do bram garażowych oraz przemysłowych. Należy  również pamiętać, iż napędy, które świetnie działają w bramach garażowych, mogą nie sprostać oczekiwaniom, które stawia się intensywnie eksploatowanym bramom przemysłowym.

Automatyka do bram garażowych znajduje idealne zastosowanie w garażach jedno- bądź dwustanowiskowych, a także w garażach zbiorowych małych osiedli. Rozwiązanie to jest cenione przez osoby, które nie lubią wysiadania z samochodu w celu odblokowania przejazdu. Zdalne sterowanie zapewnia możliwość otwierania i zamykania bramy w dowolnej chwili, a niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, deszcz czy wiatr nie powodują dodatkowych utrudnień. Napędy dobiera się głównie względem gabarytów bramy, jednak częstotliwość i szybkość otwierania również są uwzględniane. Do bram małych (ok. 2,5 m szerokości) zazwyczaj stosuje się napędy o mocy 600 N, natomiast do dużych napędy o mocy 1000-1200 N. Parametry takie jak: prędkość przesuwu oraz fazy uruchomienia i wyhamowania można regulować indywidualnie. Część z napędów jest wyposażona w system automatycznego wykrywania przeszkód, taki jak fotokomórki. Zasilanie standardowe stanowi napięcie 230 V, natomiast w niektórych przypadkach wykorzystuje się zasilanie niestandardowe 24 V.

Automatyka do bram przemysłowych znajduje idealne zastosowanie w miejscach o bardzo intensywnej pracy, podwyższonej wilgotności, obniżonej temperaturze czy nawet pomieszczeniach zagrożonych wybuchem (zakłady produkcyjne, hale magazynowe, chłodnie, myjnie, salony samochodowe). Składają się one z napędu, centrali sterującej, przycisków, a także zabezpieczeń, takich jak: bariery świetlne, fotokomórki czy listwy sterujące. Każda centrala sterująca posiada wbudowany wyświetlacz. Automatykę dobiera się pod względem wielu czynników – gabarytów bramy, częstotliwości i sposobu użytkowania, warunków atmosferycznych, miejsca instalacji, a także wymagań dotyczących automatyzacji. Parametry charakteryzujące pracę automatu w głównej mierze bazują na mocy silnika oraz momencie obrotowym. Duża, ciężka i intensywnie użytkowana brama musi być wyposażona w napęd z wysoką mocą i momentem obrotowym, natomiast mała i rzadziej użytkowana analogicznie może posiadać napęd o niższej mocy. Moment obrotowy odpowiada za „lekkość” podczas korzystania z bramy, natomiast moc silnika jest ściśle związana z gabarytami i intensywnością pracy automatu. Większość z oferowanych przez nas napędów jest zasilana prądem zmiennym.

Dodatkową grupą automatów są napędy przeznaczone do bram skrzydłowych oraz przesuwnych. Składają się one z elektrycznego modułu sterującego i jednostki napędowej. Automatykę w tych rozwiązaniach dobiera się głównie do gabarytów bramy. W przypadku bram skrzydłowych podczas doboru napędu należy również uwzględnić kąt otwarcia i fakt, czy brama ma zostać wyposażona w jeden, czy dwa siłowniki. Oba napędy mogą być zasilane standardowym napięciem 230 V bądź niestandardowym 24 V. 

Zalety automatów do bram, które doceniają klienci z Łodzi

Systemy napędów podnoszą komfort korzystania z przydomowych bram i garaży, a także znacznie upraszczają zarządzanie dostępem do przemysłowych publicznych obiektów o dużym natężeniu ruchu. Mogą być w pełni zintegrowane z systemami typu Smart Home lub Smart Building, co stanowi dodatkową korzyść i ułatwia monitorowanie stanu urządzenia oraz zarządzanie dostępem do obiektu.

Na co zwrócić uwagę, planując montaż napędu do bramy?

W ofercie naszej firmy znajduje się wiele różnych rozwiązań, dzięki którym możemy zaproponować montaż automatyki do praktycznie każdej bramy, szlabanu czy furtki w Łodzi i okolicach. Wybór odpowiedniego urządzenia wymaga analizy warunków pracy napędu. Planując wyposażenie wrót, bram czy szlabanów w automatykę, warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Na co zwrócić uwagę dobierając system otwierania bram?

W naszej ofercie dotyczącej automatyki do bram posiadamy asortyment znanych i cenionych producentów, takich jak: Beninca, Faac, Sommer, Ideal, BFT, Nice czy Came. W celu dobrania najlepszego rozwiązania do indywidualnych potrzeb każdego Klienta zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Z pewnością zaproponujemy produkt, który spełni Państwa oczekiwania.